krusinsky.cz Typy elektrických obvodů

Typy elektrických obvodů

Pokud do obvodu zapojíte více než 2 součástky (2 žárovky nebo třeba žárovku a svítivou diodu), tak existují 2 způsoby, jak je lze vzájemně zapojit.

 

Sériové zapojení (Za sebou) např. toto:

Žárovek tam může být i více. I kdyby jich tam bylo třeba milión, tak když 1 praskne, zhasne celý obvod.

Paralelní zapojení (Vedle sebe) např. toto:


Body A a B jsou uzly, kde se větví vedení.

Paralelní obvody mohou být i vícenásobně rozvětveny. Např. takto.:

Červeně ohraničené části obvodu jsou ty části, které jsou zároveň hlavním vedením k prostřední a spodní žárovce a zároveň těmito částmi obvodu neprochází úplně celkový proud celého obvodu. Celkový proud je totiž proud v těchto částech + proud v úplně horní žárovce.

V paralelních obvodech, když jedna žárovka praskne, tak ostatní svítí dále a ještě více, protože ta prasklá jim už neodebírá energii. O kolik svítí ostatní více, závisí na tvrdosti zdroje.

Obvody jsou tedy:

  • sériové
  • paralelní
  • smíšené

Smíšený obvod je takový, ve kterém se vyskytuje sériové i paralelní zapojení. Musí tam být alespoň 3 součástky. Např. tento.:

V sériových a paralelních obvodech hraje důležitou roli napětí a proud.

V sériových obvodech se celkové napětí zdroje rozloží na jednotlivé součástky podle toho jaký mají el. odpor. Protože podle Ohmova zákona U=R.I je napětí (U) přímo úměrné odporu (R), tak na součástce s větším odporem zapojených navzájem v sérii se vytvoří větší napětí a na součástce s menším odporem se vytvoří menší napětí. Proud prochází oběma součástkama stejný.

Př.: Koukněte na obr. 7.1. na této stránce. Pokud by bylo napětí baterie 1,5 V a odpory žárovek 2Ω a 4Ω, tak vypočítejte napětí na jednotlivých žárovkách při celkovém napětí 1,5 V.

1,5/(2+4)=0,25   Proud procházející obvodem je 0,25 A.

Napětí na 1. žárovce je (0,25 * 2)V = 0,5 V
Napětí na 2. žárovce je (0,25 * 4)V = 1V

Zkoušku můžete provést součtem jednotlivých napětí na jednotlivých žárovkách a musí vám vyjít celkové napětí zdoje. 1+0,5 = 1,5
Jak je vidět, souhlasí to.

Tímto způsobem se dají získávat menší napětí z většího. Pokud si zapojíte takto sériově místo žárovek rezistory:

Z červených bodů se odvádí napětí. Ovšem pozor!!!: Podstatné je nejen U, ale také I. A jaký proud prochází z baterie přes pravý rezistor a z jednoho bodu do druhého, záleží nejen na U baterie, ale také na pravém rezistoru. Tzn. je potřeba, aby pravý rezistor nebyl příliš velký a přesto, aby byl zachován jejich správný poměr.

Naopak v paralelních obvodech (např. na obr. 7.2) zůstává konstantní napětí mezi uzly A, B a proudy se mohou v každé žárovce lišit podle odporu žárovky. A jelikož platí podle Ohmova zákona, že I=U/R, tzn. proud je přímo úměrný napětí a nepřímo úměrný odporu, tak žárovkou s větším odporem bude procházet menší proud a žárovkou s menším odporem bude procházet větší proud. A součet proudů v jednotlivých větvích musí dát dohromady celkový proud v hlavních částech obvodu.

Př.: Podívejte se na obr. 7.2. Napětí baterie je 1,5 V, odpor 1. žárovky je 2Ω a odpor druhé žárovky je 4Ω. Spočítejte proudy v jednotlivých větvích (žárovkách) a celkový proud v obvodu.
I=U/R:      I1=1,5/2      I1=0,75 A
I2=1,5/4     I2=0,375 A
ICelkový = 0,75 A+0,375 A = 1,125 A
Proud 1. žárovkou je 0,75 A, proud druhou žárovkou je 0,375 A a celkový proud je 1,125 A.

 

A ve smíšených obvodech se kombinují tyto výpočty.

Pozn.: El. odpor žárovky závisí na její teplotě. To znamená, že závisí na procházejícím proudu.